Om Götessons

Götessons Industri AB startades i Dalstorp men flyttade i maj 2015 till helt ny fastighet i Ulricehamn. Denna fastighet blev samma år utsedd till Sveriges 3: e snyggaste kontor. Götessons utvecklar och tillverkar produkter för kontorets, konferensens och hotellets arbetsplatser. Med Europa som huvudmarknad säkerställer Götessons ergonomiska, funktionella och väldesignade helhetslösningar för kunden.

Företaget grundades 1984 av Ola Götesson, 1992 kom Ola Götessons på världens första kabeldike för att samla upp sladdar under skrivbordet - detta blev starten till vad Götessons är idag. Sonen Johan Götesson tog över VD rollen 2006 och kom 2010 på en bordskärm med blixtlås som blev den första textila produkten och en ny milstolpe i Götessons historia. I Mars 2013 förvärvade Connecting Capital majoriteten av aktierna i Götessons.

Götessons är certifierade enligt ISO 9001 och ISO 14001 och har flera Svanenmärkta produkter i sortimentet.

Götessons Logga Svart_utan_G.jpg
 

Kontaktuppgifter 

Johan Lekman Försäljningschef Sverige 0321-687758 johan.lekman@gotessons.se

Linda Olsson Regionsansvarig Stockholm/Norrland 0321-687771 linda@gotessons.se

Caroline Unger Representant Stockholm 0321-687774 caroline.u@gotessons.se

Jessica Carlstein Marknadschef 0321-687730 jessica@gotessons.se

Stellan Bygård Kvalitet- och miljöansvarig 0321-687761 stellan.b@gotessons.se

Petra Blomqvist Projektledare 0321-687701 petra@gotessons.se

Magnus Rask Akustikrådgivare 0321-687754 magnus.r@gotessons.se